Vzdrževanje obcestne vegetacije je pomemben del upravljanja cestne infrastrukture in je ključno za zagotavljanje varnosti prometa in ohranjanja preglednosti cest. Zakon o cestah nalaga vzdrževanje in obrez vegetacije lastnikom zemljišča.
Razraščena vegetacija ob cestah je običajno največja težava v pomladnih mesecih, vendar tudi poleti, ko se ob cestah rada razrašča visoka trava in koruza. Dodatno pa na slabšo preglednost vplivajo tudi veje grmovja in dreves, ki segajo na cesto. Kot določa zakon, so lastniki zemljišč odgovorni za vzdrževanje vegetacije in morajo sami poskrbeti za obrezovanje dreves, grmovja in drugih rastlin, ki lahko ovirajo promet ali zmanjšujejo varnost na cesti. Če se ne odzovejo, zadevo prevzame inšpekcija za ceste, lastnika pa se kaznuje z globo od 500 do 2.000 evrov, odvisno ali gre za fizično ali pravno osebo.
Podobno velja za križišča, kjer je še bolj pomembno, da vegetacija ne ovira vidljivosti ali ne zakriva prometne signalizacije. Zato v območju križišč cest, križišč ceste z železniško progo ali v območju cestnih priključkov na občinsko cesto ter na notranjih straneh cestnih krivin ni dovoljeno zasajevanje vegetacije. Prav tako ni dovoljeno postaviti objektov, naprav in drugih predmetov ki bi ovirali preglednost.
Marsikdo bi pomislil, da se lahko na nekaterih mestih preglednost izboljša z namestitvijo preglednostnih ogledal, a na Inšpekciji za ceste poudarjajo, da le tam, kjer ovir ni mogoče odstraniti, in opozarjajo, da živa meja, grmovje ali drevje nikakor ne sodijo mednje.