V lanskem letu se je za sodelovanje v Programu Svit odločilo 75,5 % vabljenih občank in občanov občine Šmartno ob Paki, kar je 5,6 % več kot leto poprej. Med vsemi slovenskimi občinami so najvišjo odzivnost beležili v občinah Mirna Peč (88,2 %), Žiri (81,7 %) in Gorenja vas - Poljane (81,2 %), najnižjo pa v občinah Cirkulane (51,5 %), Žetale, Lendava in Kungota (vse 54,0 %). Še več podatkov najdete v prispevku Program Svit rešuje življenja tudi v občinah zdravstvene regije Celje na spletni strani NIJZ (www.nijz.si).
Kaj je Program Svit in komu je namenjen
Program Svit je državni preventivni presejalni program, ki vabljenim omogoča, da pravočasno preverijo, kako je z zdravjem njihovega debelega črevesa in danke. Vanj so vključeni prebivalci in prebivalke Slovenije med 50. in 74. letom starosti, ki imajo urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje.
Po vnaprej začrtanem planu so vsaki dve leti vabljeni, da od doma opravijo test na prikrito krvavitev v blatu. Če je test blata pozitiven, jih napotijo na kolonoskopijo. Cilj programa je pri navidezno zdravih osebah zgodaj odkriti morebitne predrakave spremembe ali raka debelega črevesa in danke ter jih uspešno zdraviti. Značilnost te bolezni namreč je, da se počasi in prikrito razvija in lahko mine več let od njenega začetka do takrat, ko človek začuti, da se v telesu nekaj dogaja. Ob pojavu zdravstvenih težav je lahko bolezen že zelo napredovala. To želimo s Programom Svit preprečiti.
Rezultati Programa Svit
V letu 2024 je bilo po preliminarnih podatkih Centra za zgodnje odkrivanje raka na NIJZ v Programu Svit odkritih 215 primerov raka debelega črevesa in danke (od teh 43 v zdravstveni regiji Celje). Rak je bil pri večini obolelih odkrit zgodaj, kar zanje pomeni boljšo prognozo bolezni, manj zahtevno zdravljenje in hitrejše okrevanje. Pri 1.676 osebah (273 iz zdravstvene regije Celje) pa so bile odkrite in odstranjene predrakave spremembe – torej pravočasno in pred morebitnim nastankom raka.
Ob uvedbi Programa Svit leta 2009 je bil rak debelega črevesa in danke prvi najpogostejši rak, ki je ogrožal življenja prebivalcev in prebivalk Slovenije. Po pojavnosti bolezni smo bili v samem evropskem vrhu. Danes je ta bolezen, tudi po zaslugi Programa Svit, že manj pogosta. Po podatkih Registra Raka Republike Slovenije danes v Sloveniji za rakom debelega črevesa in danke letno zboli vsaj 450 oseb manj, kot bi jih lahko pričakovali, če Programa Svit ne bi bilo. Ta številka bi lahko bila še boljša, če bi se v program odzvalo še več vabljenih oseb.
Viri dodatnih informacij
Za več informacij o sodelovanju v Programu Svit se lahko obrnete na spletno stran www.program-svit.si ali na Svitovo podporo v Zdravstvenem domu Velenje (pon-pet od 7:00 do 11:00, telefon: 03 899 55 75 in 03 899 54 09, E-pošta: andreja.zadravec@zd-velenje.si in dijana.sprecakovic@zd-velenje.si).
Pripravil: NIJZ, Območna enota Celje